Jer dragocjen si u mojim očima, vrijedan si i ja te ljubim.

(Izaija 43:4)

BILTEN ŽUPNE ZAJEDNICE SV. KRIŽA - OGULIN ZA SRPANJ 2010.

GODINA VII - BROJ 7 (69)

SPOMEN KRIŽ

Spomen-križ svojim osnovnim oblikom podsjeća na knjigu, glinenu ili kamenu ploču u koju su “urezani” znakovi koji simboliziraju povijesni razvoj pismenosti, državnosti i crkvenog života na području današnje biskupije.

Knjiga na univerzalnoj razini označuje prije svega Sveto pismo, Bibliju, Riječ koja je bila na početku i koja je bila kod Boga, ali i kamene ploče Deset zapovijedi koje je Gospodin dao Mojsiju. U povijesnom kontekstu ta je simbolika povezana s glagoljskom pismenošću i kulturom koja je na ovim područjima u srednjovjekovnom razdoblju doživjela pravi procvat. Glagoljska pismenost, tiskarstvo, dakle knjiga, popovi glagoljaši s našeg područja ostavili su duboki trag u hrvatskoj kulturi i književnosti uopće (s ovog područja, na različite načine, potječe trinaest cjelovitih liturgijskih knjiga, sedam misala i šest brevijara).

Na “knjizi” se reljefno ističe dvadeset i pet polja hrvatskoga grba, koji opet svoje ishodište nalazi na prostorima naše biskupije. Od Cetinskog sabora 1527. i senjskog hrvatskog grba ucrtanog u grbu obitelji Perović iz 1491. na razini simbola označio je i ujedinjavanje hrvatskih prostora oko ideje o samostalnoj hrvatskoj državi.

Središnje mjesto zauzima lik Krista pobjednika koji simbolizira pobjedu svjetla nad tamom, života nad smrću, a u našim biskupijskim okvirima taj simbol obilježava osnutak biskupije koja je u različitim povijesnim okolnostima značila obnovu vjere i života na ovim prostorima.

Sama je “knjiga” simbolično podijeljena na dva dijela, zemlju i nebo, materijalno i duhovno označeno simbolima na poljima hrvatskog grba. Simbol mora i Velebita iz donjeg dijela knjige povezan je sa simbolima svetaca, Sv. Jurja, Sv. Nikole, Sv. Marka, Sv. Jakova, i s Navještenjem Blažene Djevice Marije na gornjem dijelu, kao simbolima povijesnih biskupija: Senjske, Otočke, Modruške, Krbavske i današnje Gospićko-senjske. Tu je i simbol Duha Svetoga životvorca koji spaja te dvije sfere.

Na simboličnoj razini možemo govoriti i o numeričkoj strukturi. Pet okomitih i pet vodoravnih polja daju zbroj deset i sugeriraju desetu obljetnicu Biskupije, dvadeset i pet polja označava dvadeset i peti dan petoga mjeseca ako se broje samo polja jednoga reda.

Kroz simboliku spomen-križa možemo pratiti razvoj i značenje crkvenog uređenja na današnjem prostoru Biskupije koji je neraskidivo vezan uz život kršćanskog, katoličkog puka na ovim prostorima, a koji je kroz stoljeća borbe za opstojnost dao hrvatskoj povijesti, državnosti, kulturi i pismenosti nemjerljiv doprinos.

Naslovnica Spomenice Gospićko-senjske biskupije, prof. Ivica Mataija, Gospić

> Sv. JAKOV, nedjelja, 25. srpnja - sv. misa na Sv. Jakovu u 18.30 sati
> 25. VII. - hodočašće u Gospić na proslavu 10. godišnjice biskupije
autobusi polaze u 9 sati ispred župnog ureda – prijave do 21. VII.

KALENDAR ZA MJESEC SRPANJ 2010.

2. petak - Prvi petak – ispovijed od 17.30 sati
3. subota - Proštenje u Trošmariji, u 20 sati – autobus kreće u 18.30 sati ispred župnog ureda, hodočasnici pješice u 16 sati
4. NEDJELJA - 14. KROZ GODINU
5. ponedjeljak - Sv. Ćiril i Metod